بیانیه به مناسبت روز دانشجو، 1395

بیانیه به مناسبت روز دانشجو، 1395

تعداد مشاهده : ۳۵۶۶ | ۱۳۹۶/۰۲/۰۹

بسم الله الرحمن الرحیم

 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الَّذِينَ اتَّخَذُوا دِينَكُمْ هُزُوًا وَ لَعِبًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَالْكُفَّارَ أَوْلِيَاءَ وَاتَّقُوا اللّه إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ

 ای کسانی که ايمان آورده ايد! افرادی که آيين شما را به باد استهزاء و بازی می گيرند از اهل کتاب و مشرکان ولیّ خود انتخاب نکنيد؛ و از خدا بپرهيزيد اگر ايمان داريد

سوره مبارکه المائدة آيه 57

 

١٦ آذر ١٣٣٢، روزی تاثير گذار در جنبش دانشجويي در عرصه هاي سياسي اجتماعي معاصر است. روزي كه ٣ تن از دانشجويان براي آزادي خواهي و استقلال طلبي در خون خود غلطيدند و نهيب استكبار ستيزي رامقابل مستکبرين و عوامل خود كامه آن زمان سر دادند. مبارزه ای که تا امروز در محيط علمی دانشگاه چه در داخل و چه در خارج ازکشور بعنوان رنگين ترين بهای ضد استکباری و استبدادی جريان دانشجويی است. اساس جنبش دانشجويي تلاشی است برای فائق آمدن برفضاي تک قطبی، عدالت خواهي و استکبار ستيزی که ثمره آن توسعه و پيشرفت كشور است.

 

امروز در سالگرد شهادت اين ٣ تن كه به نام روز دانشجو رقم خورده است، اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان در اروپا، با تكيه بر مشي استكبار ستيزانه و آرمان گرايانه، نكاتي را به دانشجويان و دانشگاهيان، دولتمردان و ملت عزيز يادآور مي شود؛

 

1. بدعهدي آمريكا دربرجام فرصتی است براي نشان دادن چهره غير قابل اعتماد شيطان بزرگ به مردم و به ويژه نسل جوان كشور. بد عهدي امروز آمريكا و تبعات اقتصادي آن بر آحاد ملت، هزينه اي است بس گران كه چه بسا توجه بيشتر در زمان مذاكرات مي توانست از آثار زيانبار آن بكاهد. تمديد تحريم هاي ده ساله توسط امريكا نقض آشكار برجام است. اگر چه اين بد عهدي از ابتداي توافق برجام نيز مانع از به نتيجه رسيدن هدف اصلي مذكرات در رفع تحريم هاي يكجانبه و چند جانبه بوده است. اتحاديه انجمن اسلامي دانشجويان در اروپا، ضمن محكوم كردن اين بدعهدي ها، از مسئولين سياست خارجي نظام مقدس جمهوري اسلامي انتظار دارد پاسخي در خور، حکيمانه، عزت مدار و البته صريح و قاطع در راستاي حفظ و صيانت از منافع ملي كشور داده و همچنين با بكارگيري شايسته طرق ديپلماتيك و حقوقي علاوه بر جبران خسارات وارده ناشي از نقض تعهدات بين المللي در قبال ايران، دولت امريكا را نسبت به اعمال يكجانبه خلاف اصول حقوق بين الملل مسوليت پذير و پاسخگو نمايند .

 

2. روز دانشجو روز آرمان خواهی و آزادي طلبی جوانان اين مرز و بوم است كه در اعتراض به سياست های استکبار امريکا و انگليس، با سينه های سپر شده در مقابل گلوله ماندگار شد. به طور يقين، روشنگری و بيان اهميت اين روز برای دانشجويان اين مرز و بوم به عنوان آينده سازان کشور به منظور حفظ روحيه ضد استبدادی از اهميت بسيار زيادی بر خوردار می باشد. حفظ روحيه استكبار ستيزي از كلام تا عمل ضامن استقلال كشور و منشأ آزادگي در مناسبات بين المللي است، به اين سبب ايران اسلامي تنها كشوري در منطقه است كه نگراني از انتخاب هيچ يك از كانديدا هاي رياست جمهوري امريكا را نداشت و ندارد چرا كه بقا، استقلال و پيشرفت كشور را به جوانان اين مرز و بوم بدون تكيه بر قدرت هاي غربي و شرقي گره زده است .

 

3. كرسي هاي آزادانديشي و نقد مسائل و جريان هاي داخل و خارج از كشور از وظايف جوانان و به ويژه فعالَن تشكل هاي دانشجويي است. نقد منصفانه علاوه بر تصريح در اصول متعدد قانون اساسي، همواره مورد توجه و تاكيد حضرت امام خميني )ره( و مقام معظم رهبري قرارگرفته است. بر اين اساس، هيچ يك از نهادهاي نظام، مصون از نقد و پاسخگويي نمي باشد. نقد منصفانه و سازنده باعث يافتن ضعف هاي پنهان و رفع كاستي هاي برنامه ها و تصميمات اجرايي در كشور مي شود و از اينرو است كه بايد مورد استقبال شايسته مسئولين نيز قرارگيرد . اگرچه نقد صرفا سياسي و به قصد تخريب و جريان سازي نيز از آسيب هاي جدي نقد محسوب مي شود و مي تواند افزايش حساسيت غير متعارف و بالَرفتن هزينه هرگونه انتقاد را موجب شود. از اين لحاظ، تعريف جامع و مانع قانوني نقد صحيح مي تواند راه را بر هرگونه استفاده ناصحيح و غيرصواب مسدود نموده و شرايط استفاده مناسب تر از آزادي بيان و انديشه را فراهم نمايد .

 

4. نخبگان، فرهيختگان و افراد با بصيرت هميشه در صحنه باشند و با اميد به بهبود شرايط تلاش کنند. نخبه موفق کسی است که اميد به تعالی در او هميشه زنده باشد و اسير سياه نمايی ها و نااميدی ها نشود. چنين حضور آگاهانه و عالمانه در سطح تشكلات دانشجويي و در ساير سطوح جامعه تعهد و وظيفه ای الهی است چنانکه قصور در آن زمينه ساز حضور نفاق، كذب، ريا و تملق زمامداران و فساد امور خواهد شد

 

5. حمايت شايسته از مبتكرين، مخترعين، فرهيختگان و توليد كنندگان داخلي موجب غرور همه ايرانيان و سربلندي كشور است، براي اين مهم، مناسب است دولت محترم اقدامات موثرتري در استفاده حداكثري از نيروهاي جوان و زبده داخلي داشته باشد و جذب حداكثري نخبگان متعهد خارج از كشور را در دستور كار قرار دهد. متاسفانه از يك طرف برخورد نامناسب با فرهيختگان و متخصصين جوان و به ويژه فارغ التحصيلان بورسيه هاي داخل و خارج و ايجاد موانع متعدد غيرمنصفانه در جذب آنها در مراكز علمي، آموزشي و پژوهشي كشور و از طرف ديگر اتخاذ سياست هاي ناصحيح و غير استاندارد نظام آموزش عالي كشور در تشويق افزايش تعداد مقالَت علمي بدون توجه به كيفيت و پالَيش مناسب آنها، باعث بروز لطمه جدي به اعتبار علمي كشور در سطح جهان و به تبع آن موجب بي اعتمادي و نااميدي در سرمايه هاي علمي كشور شده است. لطمه اي كه آثار آن مي تواند نتايج زيانباري در سطوح مختلف براي كشور به همراه داشته باشد.

 

6. پيروزي هاي جبهه مقاومت در عراق و سوريه و بالأخص در شهر حلب را مي توان پيروز شدن مقاومت بر زر، زور و تزوير دانست. فتح حلب توسط جبهه مقاومت، فتح الفتوح در فتنه شام است و به لحاظ اهميت راهبردي نقش پيروز واقعي را تعيين مي كند. از اينرو تلاش هايي زيادي براي غلبه بر اين موضوع صورت گرفته و بي شك تحريم، ترور و تشكيل گروههايي تروريستي با نام هاي جديد از اين قبيل امور هستند. خداوند شر و آسيب شان را به خودشان برمي گرداند، ومكروا ومكر اللَّ واللَّ خير الماكرين.

 

در پايان، اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانشجويان در اروپا، ضمن بزرگداشت روز دانشجو، همه تشكل هاي دانشجويي و دانشجويان داخل و خارج كشور را به هم افزايي در جهت پيشرفت و رسيدن به برنامه چشم انداز توسعه كشور با ايجاد فضائي سالم، پويا، نقاد و مستقل دعوت مي نمايد .

 

و السلام علي من اتبع الهدي

اتحادیه انجمنهاي اسلامي دانشجویان در اروپا

بیانیه به مناسبت روز دانشجو، 1395