ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

انتخاب دانشجوی نمونه

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در: واحد علمی

اعضای محترم شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

دبیران محترم مناطق، نواحی و انجمن های عضو اتحادیه

اعضای محترم

با سلام

احتراما به استحضار می رساند به منظور شناسایی و معرفی الگوی مناسب دانشجویی، ترغیب دانشجویان به پایبندی به هویت ملی و با هدف افزایش تحرک، نوآوری و شادابی اجتماعی و شناسایی استعدادهای برتر علمی و پژوهش در بین دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اروپا، شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا با همکاری رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در کشورهای اروپایی منطقه شنگن، تصمیم به برگزاری نخستین دوره انتخاب و معرفی دانشجویان نمونه ایرانی شاغل به تحصیل در اروپا گرفته است. لذا دبیران محترم ضمن اطلاع رسانی به اعضای محترم انجمن ها، ظرف مدت یک ماه نسبت به ارسال اسامی و مدارک داوطلبین شرکت در انتخابات اقدام نمایند.  شرایط شرکت کنندگان عبارتست از:

حداقل یک نیم سال از زمان تحصیل آنان در اروپا گذشته باشد و حدکثر یک نیم سال از فراغت تحصیلی آنان گذشته باشد. لمان

اولویت های انتخاب دانشجویان نمونه شامل موارد ذیل خواهد بود:

از میان شش گروه تخصصی مذکور در اساسنامه اتحادیه مشتمل بر 1-فنی- مهندسی، 2-کشاورزی، 3-علوم پزشکی، 4-علوم پایه، 5-هنر و 6- علوم انسانی، به طور جداگانه، دانشجوی نمونه انتخاب شده و مجموع امتیازات حاصله تقسیم بر تعداد ترم ها خواهد شد. بدیهی است دانشجویانی که موفق به کسب عنوان دانشجوی نمونه در سال جاری شوند، اجازه حضور در رقابتهای آتی را نخواهند داشت. آثار مورد بررسی در این رقابت صرفا شامل تمامی تالیفات دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه ایرانی شاغل به تحصیل در حوزه اروپا می باشد. ملاک های تعیین شده در این آیین نامه بر اساس آیین نامه های منتشر شده از سوی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نهادهای ذیربط، نظیر آیین نامه های ارتقاء اعضای هیأت علمی، آیین نامه های انتخاب پژوهشگر برتر، آیین نامه های انتخاب استعدادهای درخشان و ... استخراج شده است. به یاری خداوند متعال این طرح بطور سالیانه اجرا خواهد شد. تعداد و نوع جوایز نفرات برتر توسط شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا و با حمایت نماینده محترم ولی فقیه در امور دانشجویان اروپا و رایزنان محترم علمی در منطقه اروپا تعیین و به نفرات برتر اهدا خواهد شد.

متقاضیان شرکت در این رقابت علمی لطفا طی مدت یک ماه لغایت تا دهم آگوست سال 2012 میلادی نسبت به ارسال فرم تکمیل شده ذیل با توجه به جدول شماره یک (میزان امتیازات هر یک از همکاران)، بصورت  الکترونیک به آدرس مسئول علمی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا :   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  اقدام فرمایند. پس از دریافت مدارک متقاضیان و اتمام مدت ثبت نام، ظرف مدت یک ماه کمیته علمی و داوران منتخب، نسبت به انتخاب سه برابر ظرفیت دانشجوی نمونه در هر یک از مقاطع تحصیلی اقدام خواهند نمود. افراد برگزیده باید ظرف مدت یک هفته نسبت به ارسال مدارک امتیاز آور خود به کمیته علمی مورد نظر اقدام نمایند و در غیر اینصورت از رقابت کنار گذاشته خواهند شد. اسامی نهایی دانشجویان برگزیده جهت نظارت و هماهنگی به رایزنی های علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی ارسال خواهد شد و سپس هدایای نفیسی برای برگزیدگان شش گروه تخصصی پیش گفته به حضورشان تقدیم می گردد.

با احترام

مسئول علمی و شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

 

موارد امتیاز آور و میزان امتیاز هر یک عبارتند از:

1- چاپ مقالات علمی پژوهشی در مجلات نمایه شده داخلی و خارجی ( ISI, ISC, Medline, Scopus, …)، ( 4 تا 7 امتياز)

تبصره یک- مبنای ارزیابی مقالات ISI فهرست نشریات ISI  و درجه تاثیر (IF) مجلات در سال 2011 می باشد.

تبصره دو- مبنای ارزیابی مقالات ISC آخرین فهرست نشریات علمی شورای راهبری ISC و درجه تاثیر (IF)مجلاتدر سال 1390 می باشد.

تبصره سه- امتیاز مقالات منتشر شده در مجلات نمایه شده دارای درجه تاثیر، بر اساس جدول ذیل محاسبه خواهد شد.

درجه تاثیر (IF)

بالاتر از 3

3 - 01/2

2 - 01/1

1 - 1/0

امتیاز

7

6

5

4

تبصره چهار- چنانچه مقالات گروه 1-1 در مجلاتی با درجه تاثیر کمتر از 1/0 منتشر شده باشند، مانند مقالات گروه 2-1 ارزیابی می شوند، از اینرو مبنای امتیازشان 2 تا 4 خواهد بود.

تبصره پنج - امتیاز مقالات منتشر شده در مجلات نمایه شده حوزه علوم پزشکی که از شاخصه های دیگری به جز درجه تاثیر (h-index, h-b index, …) برخوردارند با توجه به نوع نمایه دارای 4 تا 5/5 می باشند.

تبصره شش - با توجه به طولانی بودن فرایند چاپ مقاله در مجلات نمایه شده (ISI, ISC, …) از یک سو و نیز با درنظر گرفتن محدودیت دوره زمانی که ملاک ارزشیابی است از سوی دیگر، به مقالاتی که در بند 1-1 وارد فرایند داوری و چاپ شده اند (Submitted Papers) 2 امتیاز داده خواهد شد.

2- چاپ مقاله علمی- پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی که نمایه نشده اند، لیکن از به عنوان مجلات علمی معتبر معرفی شده اند ( 2 تا 4 امتیاز).

تبصره یک - مبنای ارزیابی مقالات فارسی نمایه نشده در رشته های غیر پزشکی آخرین فهرست نشریات علمی منتشر شده از سوی وزارت علوم می باشد. همچنین مبنای ارزیابی مقالات فارسی نمایه نشده در حوزه علوم پزشکی، آخرین فهرست مجلات تایید شده در کمیسیون نشریات علوم پزشکی می باشد.

3- چاپ مقالات علمی ترویجی/ تحلیلی در مجلات معتبر داخلی یا خارجی (هر مورد 1 امتیاز)

4- ارائه مقاله در همایش ها و کنفرانس های علمی (بصورت سخنرانی هر مورد 2 امتیاز، بصورت پوستر هر مورد 1 امتیاز)

تبصره یک- داوطلبان شرکت در این رقابت علمی باید فهرست مقالات علمی بندهای یک تا چهار را به همراه تصوير تمام صفحات مقاله، مستند ايندكس مجلات، درجه تاثیر (IF) مجلات مورد نظر را ارسال نمایند. چنانچه مقاله در پایگاههای علمی بطور آنلاین قابل دسترس است، ارسال لینک دسترسی به مقاله کفایت نموده و نیازی به ارسال تصویر صفحات مقاله نمی باشد.

5- تولید دانش فنی، اختراع یا اکتشاف (هر مورد 10 امتیاز با ارائه مدرک معتبر)

تبصره یک- میزان امتیاز بند 5 با توجه به معیارهایی نظیر میزان اعتبار و اهمیت سازمان ثبت کننده، دامنه تاثیر و نوع اختراع توسط گروه داوران تعیین خواهد شد.

6- حضور بعنوان کارشناس یا صاحب نظر در نشستهای تخصصی یا میزگردها در رسانه ها یا محافل علمی، در صورتی که این نشست و میزگرد در مجلات یا نشریات معتبر، یا سایتهای اینترنتی تبلیغ شده باشد ( هر مورد بین 2 تا  4 امتیاز، حسب نظر هیات داوران)

7- فعالیت در طرحهای پژوهشی مصوب داخل یا خارج از کشور ( مجری هر مورد 4 امتیاز، همکار هر مورد 2 امتیاز، مشاور هر مورد 1 امتیاز)

8- تالیف کتاب علمی (هر یکصد صفحه 5 امتیاز) یا فصلهایی از یک کتاب علمی (هر پنجاه صفحه 5 امتیاز) و یا ترجمه کتاب علمی ( هر یکصد صفحه 3 امتیاز)

9- راهنمایی و مشاوره پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد (هر مورد راهنمایی 2 امتیاز و مشاوره 1 امتیاز) و دکترا (هر مورد راهنمایی 3 امتیاز و مشاوره 1.5 امتیاز)

10- کسب رتبه در جشنواره های علمی ملی و بین المللی (هر مورد 4 امتیاز) و موفقیت در کسب گرانت های بین المللی، (هر مورد 7 امتیاز)

11- دانشجوی برگزیده توسط دانشگاه یا نهادهای بورس دهنده و سازمانهای علمی (هر مورد 2 امتیاز)

12- عضویت در کمیته اجرایی (رئیس، دبیر علمی و دبیر اجرایی) و کمیته علمی کنفرانس ها (هر مورد 3 امتیاز)

13- برگزاری کارگاههای آموزشی در داخل یا خارج از کشور (هر مورد 2 امتیاز)، و شرکت در کارگاههای آموزشی در داخل یا خارج از کشور (هر مورد 0.5 امتیاز)

14- داوری مقالات مجلات علمی یا همایش ها (هر مورد 1 امتیاز)

15- تعداد زبانهای خارجی که دانشجو بر آنها مسلط است (از زبان دوم خارجی به بعد، هر مورد 4 امتیاز، برای زبان های غیر انگلیسی مدارک مربوطه و برای زبان انگلیسی مدارک TOEFL یا IELTS یا MCHE یا TOLIMOلازمست، ارائه مدارک هر دو زبان ضروریست)

تبصره یک: منظور در این بند آنست که زبان اول خارجی که معمولا انگلیسی است در این محاسبه مد نظر نبوده و صرفا زبان دوم خارجی و پس از آن دارای امتیاز هستند.

16- راه اندازی و مدیریت وبسایت علمی، حسب نظر هیات داوران (هر مورد 5 امتیاز)

17- مدیر مسئولی، سردبیری و عضویت در هیات تحریریه نشریه های علمی معتبر (هر مورد در یک سال 3 امتیاز)

18- ارائه طرح و ایده در نمایشگاههای تخصصی علمی و فناوری داخل یا خارج از کشور (هر مورد 1 امتیاز)

لطفا فرم ذیل را تکمیل نموده و به همراه مدارک در یک فایل فشرده به آدرس مسئول علمی اتحادیه ارسال بفرمایید

 

جدول شماره یک: نحوه تقسیم امتیازات بین تیم پژوهشی یا مولفین

تعداد همكاران نفر

ضريب مربوط به نفرات

سهم هر نفر از امتياز بر مبناي امتياز اوليه

   

اول

دوم

سوم

چهارم

پنجم

1

00/1

85%

       

2

20/1

80%

40%

     

3

35/1

65%

35%

35%

   

4

45/1

55%

30%

30%

30%

 

5

50/1

50%

25%

25%

25%

25%

بيشتر از5

50/1

50%

نفر دوم به بعد امتياز به نسبت مساوي

ردیف

عنوان

شماره مدرک / مدارک هر ردیف

امتیاز هر مورد به تفکیک با /

امتیاز کل ردیف

1

مقالات علمی پژوهشی نماه شده

     

2

مقالات علمی پژوهش نمایه نشده

     

3

مقالات علمی ترویجی

     

4

خلاصه مقالات همایش ها . کنفرانس ها

     

5

تولید دانش فنی و اختراع و اکتشاف

     

6

حضور بعنوان کارشناس در برنامه ها

     

7

فعالیت در طرح پژوهشی

     

8

تالیف یا ترجمه کتاب

     

9

راهنمایی و مشاوره پایان نامه

     

10

کسب رتبه در جشنواره های علمی

     

11

کسب رتبه و مقام دانشجویی توسط دانشگا ها و نهادها

     

12

عضویت در هیات اجرایی، علمی همایش ها

     

13

برگزاری کارگاههای آموزشی

     

14

داوری مقالات علمی مجلات یا همایش ها

     

15

زبان خارجی دوم و بعد از آن

     

16

راه اندازی وبسایت علمی

     

17

مدیر مسئولی، سردبیر و هیات تحریریه نشریات علمی

     

18

شرکت در نمایشگاههای تخصصی داخل کشور

     

19

مجموع موارد هجده گانه فوق

-------------

---------

 

مجموع امتیازات اینجانب بر حسب موارد هجده گانه فوق ............. می باشد. اینجانب صحت و سقم تمامی اطلاعات مندرج در این فرم را تایید می نمایم. مدارک لازم به پیوست بصورت فایل تصویری یا اسنادی ضمیمه شده است.

امضا:                                                     تاریخ:

منابع:

1. آئين نامه ارتقاء اعضايهياتعلمي دانشگاهها و موسساتآموزش عالي وپژوهشي علوم پزشكي جمهوري اسلامي ايران، مصوب مرداد ماه1387، قابل دسترسی در

 http://www.shahed.ac.ir/picfile/lib/Promotion_Regrulation.pdf

2. آئين نامه ارتقاء اعضاي هيات علمي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي وپژوهشي منتشر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب 18/8/1387 قابل دسترسی در

 http://www.ut.ac.ir/Files/ertegha.pdf

3. دستورالعمل اجرايي نحوه امتيازدهي به فعاليتهاي تحقيقاتي دانشجويان پژوهشگر موضوع بند «ك» ماده 2 آيين‌نامه «تسهيلات آموزشي، پژوهشي و رفاهي ويژه استعدادهاي درخشان» منتشر شده از سوی معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي مصوب 19/3/1388

4. آئين نامه انتخاب پژوهشگر برتر بخش دانشجوييجشنوارهپژوهشيدانشگاهعلومپزشكيشهيدبهشتي، دانشگاه شهید بهشتی، 1390

5. فهرست نشريات علمی پژوهشی و ترويجی فارسی ، لاتين و عربی منتشر شده در تاریخ 15 مردادماه 1390 توسط شورای راهبری ISC، قابل دسترسی در  http://www.isc.gov.ir/NASHRIYAT-ELMI-MOSAVAB/page1.htm

6. فهرست مجلاتتاییدشدهکمیسیوننشریاتعلومپزشکیکشور، قابل دسترسی در

 http://www.srlst.com/nashriyat/jminp89.pdf

7. فهرست نشرياتعلميداراي اعتبار منتشر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در فروردين 1390، قابل دسترسی در  http://c-library.um.ac.ir/parameters/c-library/filemanager/process.pdf

8. فهرست مجلاتISIمنتشر شده توسطThomson Reuters در سال 2011، قابل دسترسی در

 http://science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlresults.cgi?PC=MASTER

مشاهده 1283 مرتبه