چاپ این صفحه

انجمن های برتر اتحادیه در حوزه فعالیت های فرهنگی

رای دادن به این مورد
(1 رای)
منتشر شده در: واحد فرهنگی

به نام خدا

 

امام علی علیه السلام در وصيت به فرزند گرامي شان می فرمايند:
شما و تمام فرزندان و خاندانم و كسانى را كه اين وصيتنامه ‏ام به آنان مى‏رسد به تقوای الهی و نظم امور سفارش مى‏كنم.

 

«فرهنگ هويّت يك ملّت است. ارزشهاى فرهنگى روح و معناى حقيقى يك ملّت است. همه چيز مترتّب بر فرهنگ است. ... فرهنگ، برنامه‌ريزى هم لازم دارد؛ نبايد انتظار داشت كه فرهنگ كشور - چه فرهنگ عمومى؛ چه فرهنگ نخبگانى، دانشگاه‌ها و غيره و غيره - به خودىِ خود خوب بشوند و پيش بروند؛ نه، اين برنامه‌ريزى ميخواهد.»

«دنيا دنياى ارتباطات است، دنياى اتّصال و ارتباط است، نميشود حصار كشيد - قبل از آنكه بيايد، به فكر باشيد كه برخورد حكيمانه با اين چيست. معناى اين هميشه اين نيست كه ما آن را رد كنيم؛ نه، گاهى يك پديده‌اى است كه ما آن را ميتوانيم قبول كنيم، گاهى پديده‌اى است كه ميتوانيم اصلاح كنيم، گاهى پديده‌اى است كه ميتوانيم يك ذيلى برايش تعريف كنيم كه آن ذيل، مشكل آن را برطرف كند. دير جنبيدن، دير فهميدن، دير به فكر علاج افتادن، اين اشكالات را دارد كه بعد شما دچار مشكلاتى ميشويد كه نميتوانيد با آنها مواجه بشويد. پس من نميگويم كه فقط موضع دفاعى داشته باشيم - البتّه وقتى تهاجم هست، انسان بايد دفاع كند؛ شكّى نيست - توصيه‌ى من فقط موضع دفاعى نيست؛ امّا موضع اثباتى، موضع تهاجمى، موضع حركت صحيح بايد داشته باشيم. به‌هرحال در مقابل فرهنگ مهاجم، بدترين كار، انفعال است؛ زشت‌ترين كار، انفعال است؛ خسارت‌بارترين كار، انفعال است. فرهنگ مهاجم نبايد ما را منفعل بكند؛ حدّاكثر اين است كه بگوييم خيلى خب، ما در مقابل اين نميتوانيم يك حركتى انجام بدهيم، امّا منفعل هم نميشويم. منفعل شدن و پذيرفتن تهاجم دشمن، خطايى است كه بايستى از آن پرهيز كرد.»

(بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ديدار اعضای شوراى عالى انقلاب فرهنگى، 19 آذرماه 1392)

 

نظر به اهمیت فوق العاده پرداخت صحیح به موضوع فرهنگ در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، رصد وضع موجود به منظور تعیین مسیر پیش رو از «موجود به مطلوب»، ارج نهادن به تلاش انجمن های عضو اتحادیه در حوزه فرهنگ، تقدیر و تقویت انجمن های پیشرو، و رفع مشکلات و بازبینی شرایط در دفاتر انجمن های با سطح فعالیت نامطلوب بخش فرهنگی اتحادیه مصمم به ارزیابی فعالیت های انجمن ها در حوزه فعالیت های فرهنگی بر اساس گزارش عملکرد دفاتر (در قالب گزارش اداری) در بازه زمانی ابتدای بهمن 1392 تا انتهای آذر 1393 در چارچوب عنوان «انجمن اسلامی برتر اتحادیه در بخش فرهنگی»  نمود.

بدین منظور پس از فراهم نمودن زیرساخت های موردنظر و ارسال اطلاعیه و فرم مورد نیاز به دفاتر انجمن های اسلامی عضو اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا از دبیران و مسئولین فرهنگی خواسته شد که گزارشات مزبور را در فرم آنلاین ارائه اطلاعات ساختاری انجمن ها برای شورای مرکزی اتحادیه ارسال نمایند.

گروه عمده ای از انجمن هایی که در سالهای اخیر دارای سطح فعالیت مطلوب در بخش فرهنگی بودند، اقدام به تکمیل مناسب فرم های خواسته شده و ارسال آن به بخش فرهنگی اتحادیه نمودند. این انجمن ها عبارتند از:

انجمن های اسلامی شرکت کننده در پروسه انتخاب « انجمن اسلامی برتر در بخش فرهنگی»

آلمان (آخن، برلین، توبینگن، دورتموند، دوسلدورف، روستوک، فرانکفورت، گوتینگن، هامبورگ، هایدلبرگ)، اتریش (وین)، اسپانیا (بارسلونا، مادرید)، ارمنستان (ایروان)، انگلستان (ابردین، ادینبرا، برادرفود، بیرمنگام، کمبریج، گلاسکو، لندن، لیدز، لیورپول، منچستر، ناتینگهام، نیوکاسل)، بلژیک (گنت)، دانمارک (کوپنهاک)، روسیه (سنت پترزبورگ، کازان، نیژنی نووگراد)، سوئیس (زوریخ، لوزان)، صربستان (بلگراد)، فرانسه (آمین، استراسبورگ، پاریس، رنس، لیون، مونپولیه، نانسی)، هلند (آمستردام، آیندهون، اترخت، لاهه)، ایتالیا (تورینو، میلان)، ایرلند (دابلین، کورک، لیمریک).

 

گسترش جغرافیایی انجمن های ارزیابی شده در طرح« انجمن اسلامی برتر اتحادیه در بخش فرهنگی»

بخش فرهنگی و تبلیغات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا با تشکر از همه دفاتر انجمن های عضو، و تقدیم احترام از بابت تلاش های گسترده و پردامنه انجمن های عضو در سرتاسر اروپا، قدردان زحمات و برنامه ریزی ها همه بزرگواران می باشد.

همچنین بخش فرهنگی اتحادیه به موازات اجرای این طرح اقدام به طراحی فرم ارزیابی گزارش های ارسالی نمود. این فرم با مشورت صاحب نظران امر و بررسی عناصر عمده دارای وزن در اثرگذاری فعالیت های فرهنگی تهیه گردیده است. از جمله این معیارها میتوان به تعدد کمی، توالی و تنوع برنامه ها، جهت گیری برنامه ها در ارتباط با پوشش حوزه های پایه فرهنگ اسلامی-ایرانی، توازن برنامه های اجرایی در زیر بخش های مرتبط با فعالیت های فرهنگی، وجود عنصر نوآوری و ابتکار در برنامه سازی، وجود عنصر هدفمندی در کلان برنامه ها، ارتباط با جامعه میزبان در قالب برنامه های مشترک، ارائه برنامه در سطح اتحادیه، سطح همکاری با بخش فرهنگی اتحادیه، توجه به اجرای برنامه های فرهنگی در فرم ها و قالب های گوناگون، برگزاری اردوها و بازدیدهای فرهنگی، انتشار نشریه، وضعیت پایگاه اینترنتی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

همچنین به جهت حفظ مقیاس امتیازات و ارج نهادن به فعالیت های انجمن های نوپا و با امکانات مالی و اجرایی کمتر، معیار «ارزیابی از کلیت گزارش نسبت به امکانات تقریبی در اختیار انجمن» با وزن مناسبی در بررسی ها و امتیازدهی نهایی توسط «تیم ارزیابی گزارشات و داوری» مدنظر قرار گرفت.

از نکات قابل توجه در بخش عمده گزارشات میتوان به نکات ذیل اشاره نمود:

-     آنچه در بررسی گزارش ها بدست آمد، و تیم ارزیابی بدان اعتراف داشت، عزم و اراده قایل تقدیر انجمن های برای تلاش جدی و عمیق در این عرصه هست، چیزی که حتی با کم بودن امکانات اجرایی و مالی در اختیار انجمن ها متوقف نشده است و هر ساله شاهد جوانه های پر نشاط فعالیت های گوناگون نسل تربیت شده انقلاب اسلامی در فضای خارج از کشور می باشد.

این تلاش و این پایبندی به ارزش های دینی و ملی نکته ای تحسین برانگیز و رشک آفرین می باشد.

-          بخش عمده فعالیت های ذکر شده در گزارشات رسیده، معطوف به فعالیت های دینی و مذهبی می باشد. وجود این حجم از فعالیت های دینی و ارزشی دلگرم کننده و نوید بخش حضور بدنه دین مدار در سطح اتحادیه است، و بیانگر فهم صحیح عزیزان از فضای پیرامونی و درک نیاز به جبران خلا این گونه فعالیت ها و خوراک فرهنگی برای جامعه دانشجویی ایرانیان مشغول به تحصیل در اروپا می باشد. هرچند باید به این نکته اشاره کرد که گویا توجه به این بخش، عمده دفاتر انجمن های عضو اتحادیه را از برنامه سازی فرهنگی در بسترهای مختلف، توجه به تنوع فرهنگی در انتقال پیام، استفاده از عناصری چون برگزاری مسابقات، نشست ها و ... غافل نموده است. جبران این نقیصه منجر به افزایش بازده فعالیت های فرهنگی و جذب مخاطب و بازشدن افق های نو در اجرای برنامه ها خواهد گردید.

-     عدم توجه کافی به تولید محتوا در حوزه مباحث دینی و آیینی و علی الخصوص در ارتباط با شناساندن صحیح انقلاب و نظام اسلامی و پیام آن بدون شک، نقص مشترک همه انجمن های ماست. این نقیصه علاوه بر اینکه بر اعضای ایرانی عضو انجمن ها تاثیرگذار است، از توان نقش آفرینی موثر آنان در فضای پیرامونی نیز می کاهد.

-     بی میلی به انتشار نشریات، ویژه نامه های فرهنگی نیز از نکاتی هست که در بررسی گزارشات به چشم می خورد. بزرگداشت ایام از طریق ارسال ایمیل های کوتاه ولی هدفمند و گلچین شده قاعدتا راه حل سریع و کوتاه مدت این جای خالی است.

-     همچنین حرکت بخشی از انجمن ها برای تشکیل هیئات مذهبی هرچند ارزشمند ارزیابی میگردد، اما باید به این نکته توجه داشت که داشتن هیئات از ظرفیت های انجمن هاست، نه ظرفیتی خارج از کلیت جامع تشکیلات محور انجمن ها و اتحادیه. فراموش نمودن کارکرد تشکیلاتی و جامع انجمن و اتحادیه شاید در بلند مدت توان جامع و هم نوای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا را برای نقش آفرینی در خارج کشور - چیزی که در دهه اخیر متاسفانه رو به افول نهاده است- را بیش از پیش به ورطه ضعف خواهد کشاند.

-     بایست در اینجا غفلت از فعالیت در فضای مجازی را نیز در کنار نقص های موجود برشمرد. داشتن حداقل یک پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی به روز کمترین فعالیت در این بخش می باشد، نکته ای که با پورتال مشترک، و مدرن اتحادیه امکانی در دسترس انجمن ها می باشد که متاسفانه تاکنون استفاده مناسبی از آن نگردیده است.

پس از بررسی تیم ارزیابی گزارشات، پنج انجمن برتر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در بخش فرهنگی به ترتیب حروف الفبا، به شرح زیر معرفی می گردند:

انجمن های اسلامی برتر اتحادیه در بخش فرهنگی

انجمن اسلامی دانشجویان برلین، آلمان

انجمن اسلامی دانشجویان بلگراد، صربستان

انجمن اسلامی دانشجویان پاریس، فرانسه

انجمن اسلامی دانشجویان کازان، روسیه

انجمن اسلامی دانشجویان وین، اتریش

منطقه برتر اتحادیه در بخش فرهنگی

مجمع انجمن های اسلامی منطقه آلمان


بخش فرهنگی و تبلیغات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا ضمن تشکر ویژه از انجمن های فوق، تقدیر ویژه ای از فعالیت های پر دامنه و ارزشمند این عزیزان به عمل خواهد آورد.

 

مشاهده 1908 مرتبه