ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

بیانیه 16 آذر

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در: مواضع

بسم تعالی

وَلَقَدْ أَوْحَيْنَا إِلَىٰ مُوسَىٰ أَنْ أَسْرِ بِعِبَادِي فَاضْرِبْ لَهُمْ طَرِيقًا فِي الْبَحْرِ يَبَسًا لَّا تَخَافُ دَرَكًا وَلَا تَخْشَىٰ

و به موسی وحی فرستادیم که : در ظلمت شب، بندگانم را با خود ببر؛ و برای آنها راهی از میانه ی  دریا بگشا؛ که نه از تعقیب (فرعونیان) خواهی ترسید، و نه از غرق شدن در دریا ... " 

حمد و سپاس خدایی را که نعمت قیام الی الله را به نسل ما ارزانی داشت تا در کنار موسی زمان خود، از تاریکی شب ها بگریزیم، نه از ملامت سرزنشگران بترسیم و نه از تهدید ظالمان.

نقش دانشجویان مسلمان در معماری مدرن بنای اسلام، از ابتدای نهضت بناینگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) تا امروز، حرکتی درخشان و مرهون آرمان خواهی مردان و زنانی است که فداکارانه بر صراط مستقیم اسلام ایستاده اند و منادی عدالت و آزادی در تمام دنیا بوده اند.

شانزدهم آذر نشان بارزی از نقش بی نظیر دانشجویان ایران اسلامی در شناخت ریشه های استعمار و مبارزه ی صادقانه با مصادیق استکبار است. مبارزه ای که تا امروز در عرصه های مختلف داخل و خارج از کشور ادامه داشته است. در گرماگرم سال های پر حادثه پس از انقلاب اسلامی این جنبش دوستان و دشمنان آرمان هایش را بیش از پیش شناخته است. چه در شانزدهم آذر ماه سال 1332 که در دانشگاه تهران در مقابل چشمان حیرت زده ی همگان، دانشجویان بی گناه را به خاطر رضایت خاطر بیگانگان به خاک و خون کشیدند، و چه  امروز که داروغه های دنیا ایستاده اند تا ظالمانه مانع دستیابی به حقوق مسلم ملّت ایران شوند.

جنبش دانشجویی به فراست دریافته است که مسیر پیش رویش، سخت ناهموار است و تنها با استقامت اسلامی و با توکل بر خدای عزوجل می توان آن را پیمود. قشر دانشجو و جنبش های دانشجویی همواره مطالبه گر و به صراحت کلام و بیان حقایق شناخته شده است و مسئولیت آگاه سازی جامعه را از وظایف اصلی خود می داند. دانشجویان خارج از کشور به عنوان سرمایه های ملّی محسوب می شوند که در تمامی دولت ها از آنان دعوت به عمل آمده است تا به کشور بازگشته  و خدمتگذار میهن خود باشند. با این اوصاف اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا انتظار دارد که دولت تدبیر و امید با برنامه ریزی و زمینه سازی امکان تحقق چنین امری را عملی تر از گذشته نماید. به عنوان مثال تخصیص ردیف های بودجه ی خاص و اعتماد به دانشجویان به منظور هدایت پروژه های تحقیقاتی می توانند نخستین گام مواثر باشد.

این اتحادیه همواره بر این باور بوده است که بزرگترین حمایت، نقد دلسوزانه و به دور از افراط و تفریط و شاید بدترین خیانت تمجید متملقانه باشد. تجربه نشان داده است در فضایی که نقد دلسوزانه متروک و و عملکرد گذشته گان سراسر سیاه و تلخ جلوه داده شود، حاصلی غیر از دامن زدن به دعواهای سیاسی جریان ها و دلسرد کردن مردم نخواهد داشت. از همین رو  و با توجه به مذاکرات هسته ای کشورمان، در راستای نقد دلسوزانه و رسالت دانشجویی، این اتحادیه نکاتی چند پیرامون دستاوردها و سئوالاتی در مورد ابهامات توافق نامه ژنو مطرح می کند. اهمیت این سوالات شاید زمانی بیشتر جلوه گر شوند که تکیه همیشگی مذاکره کنندگان عزیزمان بر عبارت «بازی برد-برد»  را بخاطر داشته باشیم و فراموش نکنیم که اگر نرمشی هم صورت گرفته علاوه بر وجه ذاتی خود یعنی قهرمانانه بودنش، صرفا به عنوان تاکتیکی است که برای برد ملت عزیز ایران صورت گرفته و نه چیزی دیگر:

  1. مذاکرات ژنو به خوبی نشان داد که دولت آمریکا و هم پیمانان اروپایی آن برای حل و فصل مشکلات خود در منطقه و در عرصه ی بین المللی می بایست با ایران اسلامی مقتدر به صورت مستقیم وارد مذاکره شده و از ادبیات زور، فشار، و تهدید فاصله بگیرند. این مذاکرات بحمدالله جایگاه جمهوری اسلامی ایران را در افکار بین الملل بیش از پیش ارتقا بخشید و حسن نیت و حقانیت ایران را به اثبات رساند و نشان داد جمهوری اسلامی ایران از قدرت بسزایی در مذاکره با دولت های غربی برخوردار می باشد.
  1. به نظر می رسد که در این توافق، غرب تمام نگرانی خود را بابت برنامه ی هسته ای ایران مرتفع کرده است، ولی جمهوری اسلامی ایران هیچ کدام از حقوق اساسی خود را که شامل رفع تحریم های بانکی و نفتی است دریافت نکرده است. حال این سئوال به ذهن متبادر می شود مذاکره کنندگان ایرانی در گفتگوهای آتی به دنبال چه چیزی خواهند بود؟ مذاکره کنندگان غربی به بهانه ی واهی ساخت بمب هسته ای توسط جمهوری اسلامی ایران، با مذاکره کنندگان کشورمان به توافق رسیده اند که نیروگاه آب سنگین اراک به مدّت 6 ماه صورت به کامل متوقف شود، و کشورمان به صورت داوطلبانه قبول نموده است  که موقتا تمامی روند غنی سازی اورانیم را با دامنه ای محدودتر و با نظارت بیشتر آژانس انجام دهد. سئوال اینجاست که با توجه به رفع نشدن نگرانی های اصلی کشورمان (رفع تحریم های نفتی، بانکی و کشتیرانی) آیا امتیازاتی که امروز از غرب گرفته شده است متوازن با امتیازاتی که داده شده است می باشد؟ تیم مذاکره کننده به کرّات بیان کرده است که غنی سازی قطعا در ایران انجام خواهد شد و مذاکرات صرفا پیرامون میزان، وسعت و درصد غنی سازی خواهد بود. آیا این به معنی داشتن هیچ گونه خط قرمزی در این زمینه ها می باشد؟
  1. سئوالی که هموراه از ابتدای پرونده ی هسته ای کشورمان تا به امروز وجود داشته این است که آیا گزارشات مذاکرات به مردم صریح و شفاف بوده است؟ به عنوان مثال قرار دادن جزئیات مذاکرات در انزوای خبری و اعلام نتایجی که در متن توافق وجود ندارد (همچون آزادسازی میزان 4.2 میلیارد دلار دارایی های بلوکه شده کشور) نشان از چیست؟ آیا مبهم بودن و حتی در مواردی تناقض در گفتار طرف های مذاکره کننده بر اساس همین جزئیاتی است که اطلاع رسانی عمومی نشده است؟

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا با چشمی امیدواربه آینده و در عین حال محتاطانه روند گفتگوها را دنبال کرده و خواهد کرد. امیدوار از این رو که ایران اسلامی امروز به قدرتی دست یافته که تمام سران قدرت های غربی را به پای میز مذاکره کشانده است. محتاط از جهت سوء سابقه و خلف وعده ی سردمداران دولت های غربی در مذاکرات پیشین مخصوصا در قرارداد تحمیلی سعد آباد که باعث توقف کامل فعالیّت هسته ای ایران گردید. لذا از دولت محترم درخواست می شود به صورت مکتوب و شفاف سئوالات مطروحه توسط این اتحادیه را برای تمامی هموطنان عزیز و دلسوز میهنمان پاسخ گفته تا ابهامات موجود در افکار عمومی زدوده شود و راه را برای پیشبرد روند مذاکرات هسته ای آینده هموار سازد.

ما اعضای انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا به تبعیت از فرمایش خردمندانه مقام معظم رهبری (دام ظله العالی) ضمن اعلام اعتماد به تیم مذاکره کننده، به احزاب و جریانهای سیاسی کشور یادآور میشویم که استفاده از مذاکرات برای دامن زدن به منازعات سیاسی در داخل کشور، ظلمی عظیم به منافع ملی است و قطعا دود آن به چشم تمام جریان های دلسوز انقلاب خواهد رفت.

اتحادبه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در انتها ضمن بزرگداشت روز دانشجو، از تمام دانشجویان آرمان گرا می خواهد که همچون گذشته در سایه ولایت فقیه و مکتب اسلام ناب، استقامت را سرلوحه ی فعالیت های خود قرار دهند که نصرت الهی نزدیک است. و لاتکونوا کالتی نقضت غزلها من بعد قوه انکاثا ..

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا

مشاهده 2325 مرتبه