ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

گردهمایی شناخت زیر ساخت های علمی و معرفت عملی فرهنگ و تمدن غرب

رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در: واحد فرهنگی

 

گردهمایی شناخت زیر ساخت های علمی و معرفت عملی فرهنگ و تمدن غرب

مطالعه موردی: کشور آلمان

   

بسم الله الرحمن الرحیم


مقدمه اول

 از زمانی که نظریه ی نظم نوین جهانی پایه ریزی شد و ترومن (رئیس جمهور وقت ایالات متحده) دکترین اجرائی آن را اعلام کرد و پس از پیروزی بر بلوک شرق، جانسون (رئیس جمهور وقت ایالات متحده) ایجاد دموکراسی غربی به هرطریقی را وظیفه غرب دانست، تقریبا همه بشریت تحت تاثیر این تمدن قرار گرفته و این تاثیرپذیری تا هم اکنون نیز ادامه دارد. تمدن غرب واقعیتی است که چه ما باورش کنیم و چه نسبت به آن بی اعتنا باشیم وجود دارد و سیطره اش امروزه برهمه ابعاد زندگی انسانها در هرکجای دنیا قابل مشاهده است. از زمانی که

دموکراسی سازی دنیا به روش مدرینته آغاز شده، این تنها انقلاب اسلامی ایران بوده که به گفته ی میشل فوکو (جامعه شناس فرانسوی) به تنهائی در برابر این لوکوموتیو پرسرعت ایستاده و پایه های نظری آن را لرزانده است. بنابراین به نظر می رسد برای ما که فرزندان این انقلابیم و در اروپا، ریشه گاه اصلی تمدن غرب، زندگی می کنیم شناخت ایعاد مختلف این تمدن حداقل وظیفه ای باشد که می توان متصور شد. قطعا حضور در فضائی که در زمان حاضر جلوه ی ظاهری این تمدن مسلط بر جهان هست، غنیمت بزرگی است و می توان علاوه بر تحصیل موضعی که بعنوان مشغله اصلی برایمان تعریف گردیده، با یک برنامه ی مشخص و ساده ابعاد بیشتری از تمدن غرب را شناخت. همچنانکه مولوی می گوید: "چون که مقصود از شجر آمد ثمر/پس ثمر اول بود، آخر شجر" یعنی نتیجه و چیزی که الان بعنوان ثمره ی این تمدن است می تواند ملاک شناخت و پی بردن و ریشه آن هم باشد و حتی معیار قضاوت.


مقدمه دوم

دانشجویان ایرانی دوره های تحصیلات تکمیلی که در کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل هستند، به دلیل مشغله علمی و پژوهشی خود عموماً فرصت نمی کنند تا با نگاهی فراتر از موضوع تحقیقاتی خود، شرایط و بسترهای علم و پژوهش را در کشور محل تحصیل خود بشناسند. این موضوع سبب می شود که علی رغم چند سال حضور در محیط آکادمیک یک کشور صنعتی، درک صحیح و جامعی از فرآیندها و چرخه های تولید علم و فناوری در آن کشور نداشته باشند. شناخت ساختار علمی و پژوهشی یک کشور صنعتی (نه برای تقلید کورکورانه، بلکه برای آشنایی با روش های امتحان شده و مسیرهای طی شده) و ارزیابی آنها بسیار حائز اهمیت است به ویژه برای قشری که قرار است در آینده نزدیک موتور محرک توسعه علم و فناوری در میهن عزیز اسلامی باشد.

 

بر اساس دو مقدمه مذکور، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا فعالیت هایی را با محوریت منطقه آلمان آغاز کرده که در قالب طرح های مشخصی که از طریق خود اعضای انجمن ها مدیریت می شوند، به واکاوی مسائل مهم کشور محل تحصیل شامل زیرساخت های علمی-پژوهشی، فرهنگ و بنیه های فکری و سبک زندگی می پردازد. این فعالیت ها بیشتر بر شناخت عملی مبتنی است تا بحث های نظری. به این معنی
که سعی می شود با ارتباط گرفتن با اساتید، کارشناسان و افراد بومی سوالات و مسائل مرتبط را به تحلیل گذاشت و جمع بندی نمود. طبیعی است که شروع کار با تمرکز بر موضوعات محدودتری شکل گرفته و بتدریج به یاری خداوندمتعال گسترش پیدا خواهد کرد. نتیجه اولیه فعالیت های دوستان منطقه آلمان بعلاوه برنامه های مناطق و انجمن های دیگر در قالب گردهمائی علمی- فرهنگی اتحادیه ارائه خواهد شد که امیدواریم مورد استفاده دوستان قرار بگیرد و آغازی باشد برای فعالیتهای مشابه در سایر کشورها.

   

شیوه ثبت نام:

ثبت نام در گردهمایی از طریق لینک ذیل امکان پذیر می باشد:

برای ورود به فرم ثبت نام کلیک فرمایید


برنامه گردهمایی در دوبخش رسمی و تفریحی طراحی گردیده است، و امکان حضور اعضای اتحادیه، خانواده های این عزیزان و همچنین دانشجویان محترم مشغول به تحصیل در ناحیه شینگن در این گردهمایی فراهم هستو این عزیزان پس از ثبت نام و تایید نهایی دبیرخانه امکان حضور در هردوبخش گردهمایی را دارا می باشند.

 

حضور کلیه اعضای محترم اتحادیه در این گردهمایی به شرط ثبت نام باعث افتخار خواهد بود. به دلیل محدودیت امکانات پذیرایی، اولویت با اعضایی است که زودتر ثبت نام نموده اند.

 

دبیرخانه گردهمایی پس از بررسی ثبت نام ها، در اطلاعیه ای جداگانه اسامی پذیرفته شدگان را اعلام خواهد نمود. همچنین به اطلاع می رساند برای اسکان عزیزان نیز هتل در نظر گرفته شده است.

 

زمان: 20 تا 23 ژوئن 2014

مکان: برلین، آلمان

 

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

 مجمع انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه آلمان

  

مشاهده 1238 مرتبه